Historie a vznik zábavních areálů společnosti Šikland

1988

Libor Šikl se stěhuje do domečku po své babičce. Ten se nachází v těsné blízkosti starého mlýna, který dříve také patřil rodině Šiklových. V údolí okolo říčky Bobrůvky se každoročně již dlouhé roky konají pionýrské tábory.

1989

Během pionýrského tábora se vedoucí dohodnou s Liborem na pořádání potlachu ve stylu country. Koná se poslední srpnový víkend a účastní se asi 50 lidí, celá akce je zasazena do stylu „western“.

V zimě Libor kupuje ruinu mlýna a žádá v restituci o navrácení pozemků po rodičích.

1990

Díky změně režimu získává Libor Šikl do svého vlastnictví zpět část pozemků. Tato situace dává country potlachu nové možnosti. Z ruiny mlýna je použito dřevo na stavbu provizorních kulis, ve kterých se potlach odehrává.

Tímto rokem se začínají psát dějiny westernového městečka. V místech, kde nyní najdete zoopark s dikobrazy, krkavci a prasátky, je postavena osada kopírující podobná místa z dob začátků osidlování divokého západu a zlatokopeckých horeček. Přestože to jsou jen čelní stěny domů, za kterými stojí stany, je osada nazývána městem a dostává své první jméno podle říčky Bobrůvky - Beaver City. Po ukončení akce se opět vše rozebere a poklidí. Nadšení všech zúčastněných dává pevný a dobrý základ plánům na další ročník.

1991

Třetí rok se víkendová akce prodlužuje na celý týden. Znovu jsou postaveny kulisy, táborová kuchyně funguje coby Saloon a za městečkem rozbalili tábor poprvé i indiáni. Vychází první noviny a v bance je nutné si směnit českou korunu za Beaver - dolary, kterými se platí po celém městečku.

1992

Z původního country potlachu vzniká westernová tradice. Návštěvnost během konání "Beaver City" dosahuje 1650 lidí.

Městečko má mnoho nových staveb, kromě Saloonu, Banky a Sherif Office (ty stály již minulý rok) je tu Cafe House, Grill Room, Barber a Bar U Hrobníka. Vychází deník "Daily Wells Fargo" a do městečka vás dokonce přiveze vláček, který jezdí od budovy mlýna asi sto metrů do areálu městečka. Vláček je celý dřevěný a jako koleje mu slouží lešenářské trubky. I tento rok se po ukončení akce vše bourá.

1. září vyšla v Českém deníku celostránková reportáž o životě v městečku. Je to patrně první zmínka o Westernovém městečku v médiích vůbec.

1993

Posledních čtrnáct srpnových dní se opět údolí Bobrůvky mění na Beaver City. Městečko nabývá na velikosti, začínají se zde nejen setkávat kamarádi a kamarádi kamarádů, ale i návštěvníci, kteří o městečku četli nebo slyšeli. Nově je postaven obchůdek se suvenýry General Store a radnice City Hall. Město má své právo a zákony, které se striktně dodržují.

Začíná se realizovat myšlenka na stavbu stabilního areálu. V průběhu léta se připravuje plocha pro nové městečko. Nebylo to jednoduché, musely se vykácet stromy a křoviny a celá plocha odvodnit drenáží. Na podzim se začíná stavět první budova - Baker, která byla určena především jako základna pro hlavní aktéry městečka.

1994

Přes zimu se připravují plány prvních staveb a hned, jak roztaje sníh, se začíná stavět. Jako první vyroste kavárna, rohová budova s jedním podlažím, a pak hned vedlejší City Hall, General Store a Bar U Hrobníka. Na protější straně náměstí je to banka a sherifovna.

Od 23. 5. do 19. 6. se konají první školní výlety, při kterých městečko navštívilo 12 000 dětí. Sezónní provoz se přesouvá doprostřed prázdnin, ale stále trvá jen čtrnáct dní. Začíná se objevovat předchůdce dnešního akčního divadla, hraje se přímo na městečku.

1995

Navazuje se na loňskou výstavbu, upravuje se saloon z bývalé mlýnské stodoly, vedle sherifovny se staví sedlárna. Postaven je také kostel, ve kterém se koná první westernová svatba, a v místech, kde je dnes nádraží Union Pacificu, stojí městské lázně a holičství. Školní výlety trvají jeden měsíc a letní provoz je stále jen 14 dní.

1996

Městečko se již pilně připravuje na další sezónu. Podařilo se získat novou mašinku, a tak se na jaře staví nové nádraží. Renovace se také dočkalo patro nad Saloonem, kde vzniká půjčovna historických kostýmů, a návštěvníci mají možnost vrátit se do historie se vším všudy. Program probíhá již pravidelně každý den mimo pondělí a úterý. Divadlo se hraje přímo v prostorech městečka.

1997

Rok prvních větších změn v městečku. V únoru 1997 se majitel Libor Šikl rozhodl uspořádat první Rodeo v ČR. Aby mohl takovou akci uspořádat, potřebuje vhodné prostory. Vznikají tedy plány na v té době největší arénu ČR, kde se v polovině srpna koná I. Ročník Rodeo Show. Na jezdce čekají finanční výhry v hodnotě 100 000 Kč.

Kromě rodea vzniká i projekt další mega akce Noční show, na které se předvádí především pyrotechnické a kaskadérské umění jezdců na koních. Tyto akce zahájily tradici mimořádných akcí, které se pro další roky plánovali již každý víkend.

1998

Vzhledem ke stále se zvyšujícímu počtu návštěvníků městečka se připravuje a realizuje výstavba přírodního amfiteátru. Je koncipován pro 3000 sedících diváků tak, aby všichni pohodlně viděli program. Samotné jeviště je řešeno jako replika staveb z konce 19. stol na západě USA. Současně vznikají i městské historické lázně, kde se nabízí koupel v dřevěné kádi apod.

Nové místo získává také dětský letní tábor. Částečné rekonstrukce se také dočkala původní historická budova mlýna a hospodářské stavení. Instaluje se mlýnské kolo vyrobené dle původních plánů, přistavují nové stáje pro koně.

1999

Westernové městečko získává svoji mexickou část. Za Saloonem je postavena letní mexická restaurace s nabídkou steaků a mexických specialit. Téměř desetiletý provoz městečka dává vzniknout i Galerii Divokého západu se veškerými informacemi o vzniku městečka i historii místa, kde se areál nachází. Rozšiřují se také ubytovací kapacity o deset dřevěných chatek.

2000

Novinkou roku se stávají bazény, které vznikly jako první vlaštovka relaxačního a sportovního centra.

Zásadní změnu pocítí návštěvníci při programu. Program je delší a kvalitnější a hlavním bodem se stává tzv. akční divadlo. Téměř hodinová divadelní hra s autentickým příběhem divokého západu s množstvím kaskadérských kousků, pyrotechnických efektů, využitím zvířat a samozřejmě koní přímo na scéně.

2001

Na počátku roku se zahajuje výstavba hotelového komplexu Colorado Grand. Toto ubytovací zařízení by mělo uspokojit i náročnější klientelu městečka. Hotel aspiruje na kategorii "tříhvězdičkovou", penzion o třídu nižší. Budova hotelu je slavnostně otevřena 14. 7. 2001 za účasti tehdejšího ministra pro místní rozvoj Petra Lachnita.

2002

Dokončují se obě ubytovací zařízení, díky kterým areál může nabídnout i celoroční provoz. V zimních měsících je plně využíván pro pořádaní firemních akcí. Vzhledem k velkému zájmu se budují konferenční místnosti. V roce 2002 také vzniká myšlenka projektu "Šiklův mlýn dárcům krve", který podporuje dárcovství krve v ČR.

2003

Městečko dozná dalších rekonstrukcí. Rozšiřuje se zázemí pro firemní akce propojením Mexico Hall a Saloonu.

2004

V programu se poprvé objevují dvě různé divadelní hry. Městečko dostává nové provozovny občerstvení. Na podzim se začíná plánovat výstavba nového areálu na Slovensku. Vybírá se vhodná lokalita a po několika nabídkách vyhrává turistická oblast Nízkých Tater - Liptovský Mikuláš.

2005

Městečko dostává nový kabát barev nátěrů, rozšiřují se služby občerstvení. Do nového se také obléká exteriér i interiéry hotelu Colorado Grand.

Provoz je také zahájen ve strašidelném zámku Draxmoor, kde je otevřena expozice strašidel a pohyblivých 3D modelů a také 3D kino. Vše je instalováno do historické budovy staré sýpky na Dolní Rožínce.

Na začátku května se začíná stavět slovenský areál, herecký team se rozšiřuje a zárověň dělí na dvě části a jedna odchází na Slovensko. Slovenský areál je otevřen v polovině července a pomalu se dostává do povědomí návštěvníků.

2006

Slovenský areál zahajuje provoz již zimní sezonou a to večerním programem v Mexické restauraci. První rok se také konají školní výlety, firemní akce a letní sezóna již v plném rozsahu. Areál je otevřený každý den a také každý den je program.  

2008

Slovenský areál prožívá vrchol své existence. Návštěvnost překračuje veškeré představy a návštěvníci jsou velmi spokojeni. V programu se objevuje zcela nová ohňová show The King, která patří ke špičce produkce společnosti Šikland.

2010

Slovenský areál má před sebou svoji poslední sezónu pod vedením společnosti Šikland. 

2011

Areál se rozrůstá o nový typ ubytování – srubové apartmány, které si velmi rychle najdou své příznivce.

Před sezonou čeká téměř kompletní rekonstrukce také kulisy akčního divadla, které jsou z větší části kompletně zbořeny a postaveny znova. Další novinkou je traperská stanice s rýžovištěm zlata.

Zoopark získá dva nové atraktivní přírůstky – mláďata lva a tygra, se kterými se návštěvníci mohou fotit přímo v jejich kleci.

Na Dolní Rožínce se otevírá zcela nový park s názvem Fotopark Krokodýl. Jedná se o kombinaci 3D obrazů s tématy známých pohádkových postav a světových destinací k vytvoření atraktivních fotografií, výstavního prostoru s první výstavou a to fotografie z expedice na severní pól cestovatele a režiséra Petra Horkého. Hlavním lákadlem jsou ale dva živí aligátoři Ali a Gator.

V rámci plánovaného rozvoje se na podzim roku uskutečnila poznávací cesta do USA, kde jsme navázali spolupráci s Gator parkem v Orlandu. 

2012

Máme krásnou profi offroadovou dráhu a začínají se jezdit první mistrovské závody. Jaro a podzim je na Šiklově mlýně ve znamení motocyklového sportu. Westernové městečko dál pokračuje ve svých aktivitách a baví děti i dospělé po celé léto.

2013

Zahajujeme 20. sezónu od postavení prvních stabilních kulis. Slavnostně jsme ji zahájili a v duchu oslav a zábavy se neslo celé prosluněné léto. V městečku se před sezónou opět renovovala, rozšiřovalo a opravovalo.

2014

V tomto roce jsme oblíbenou westernovou show obohatili o zvířecí show. Vystoupení na náměstí byla obohacena o neuvěřitelná vystoupení hadí ženy, která vždy sklidila obrovský aplaus. Rozšířili jsme také zoopark o nová zvířátka. Vedle hotelu Colorado Grand byl před sezónou vybudován zcela nový Active park s množstvím lanových překážek. Pořídili jsme pro vás krásné koloběžky, na kterých můžete vyrazit na výlet po okolí.

Fotogalerie

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací